JAK DOBRAĆ SUKIENKĘ DO FIGURY? PODPOWIADAMY!

Zastanawiasz się, jak dobrać sukienkę do figury? Przede wszystkim zacznij od właściwego określenia kształtu swojej sylwetki. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale za pomocą odpowiedniego fasonu podkreślisz atuty i ukryje ewentualne mankamenty. Sprawdź, jak dopasować sukienkę do figury dla 4 najczęściej wyróżnianych sylwetek.

Jak prawidłowo się zmierzyć i rozpoznać typ swojej figury?

Wiele kobiet ma problem z rozpoznaniem typu swojej sylwetki. Nic dziwnego – podziałów jest bardzo dużo i wciąż pojawiają się nowe kryteria i nowe nazwy na rozpoznane już kształty. Łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. Styliści korzystają z różnych klasyfikacji, ale najpopularniejszą z nich jest klasyczny podział na 4 damskie figury. Są to: gruszka, jabłko, klepsydra i prostokąt. Jednak każde ciało różni się nieco od przyjętych dla danej sylwetki cech. Istnieje niewiele kobiet o figurach w 100% charakterystycznych dla danego typu. Jeśli np. jedna cecha konkretnej figury różni się u Ciebie, to wcale nie oznacza, że nią nie jesteś.

W łatwy sposób samodzielnie możesz ustalić, jaki typ sylwetki posiadasz. Będziesz potrzebować jedynie centymetra krawieckiego oraz kartki i długopisu lub notatnika w telefonie, by dokładnie zapisać pomiary. Stań przed lustrem w bieliźnie lub w gładkich obcisłych ubraniach. Dokładnie zmierz ramiona, talię i biodra. Opcjonalnie możesz zmierzyć również długość nóg oraz brzuch (jeśli jest wystający). Kiedy poznasz typ swojej sylwetki, odpowiedź na pytanie, jak dobrać sukienkę do figury, nie będzie już problemem.

Jeśli obwód Twoich ramion odpowiada obwodowi bioder, a do tego posiadasz wąską talię, najprawdopodobniej jesteś klepsydrą. Jeśli Twoje biodra są szersze niż ramiona, a do tego posiadasz masywne uda, prawdopodobnie Twoja figura to gruszka. Jeśli nie masz wyraźnego wcięcia w talii i posiadasz wystający brzuszek, a także szczupłe nogi – jesteś jabłkiem. Natomiast jeżeli wszystkie Twoje wymiary są podobne, ale nie masz wyraźnie zarysowanej talii, najprawdopodobniej jesteś prostokątem.

Jak dobrać sukienkę do figury gruszki?

Gruszki charakteryzują się nieco szerszymi biodrami i węższymi ramionami. Ciężar całej sylwetki jest przesunięty na dolne partie ciała. Warto „odciążyć” je odpowiednio dobraną sukienką. Wybieraj fasony, w których dużo dzieje się u góry. Dzięki temu wzrok automatycznie będzie skupiał się na ramionach i dekolcie.

Jeśli jesteś gruszką, postaw na opadające, hiszpańskie rękawy lub dekolt w kształcie łódki (dekolt poziomy). Dół sukienki powinien być luźny. Spódnica nie może odznaczać się na biodrach. Właścicielki tego typu sylwetki będą dobrze wyglądać także w sukienkach koszulowych lub kopertowych.

Jakie sukienki pasują do figury jabłka?

Jabłkami zazwyczaj nazywane są kobiety o zaokrąglonym brzuszku i dużym biuście. Charakterystyczne dla tego typu sylwetki są także płaskie pośladki i brak wcięcia w talii. Wybierając sukienkę, warto postawić na fason, który stworzy jego optyczne złudzenie. Pomoże Ci to uzyskać ładne proporcje. Ponadto właścicielki figury o kształcie jabłka bardzo często mają zgrabne nogi, które warto wyeksponować. Nie bój się fasonów mini!

Jeśli jesteś jabłkiem, postaw na sukienki w stylu empire, czyli odcinane pod biustem. Dobrym pomysłem będzie także wybór modelu, w którym zastosowano efekt łączenia jasnej góry z ciemnym dołem. W ten sposób podzielisz sylwetkę na dwie części, tworząc wyraźne oddzielenie w talii. Śmiało możesz nosić również modele kopertowe z dekoltem w kształcie litery V, które dodatkowo wysmuklą okolice klatki piersiowej.

Jak dopasować sukienkę, jeśli jesteś właścicielką figury klepsydry?

Powszechnie uważa się, że klepsydra to idealny typ figury. Charakteryzuje się wyraźnym wcięciem w talii, kształtnym biustem i biodrami. Istotną cechą tej sylwetki jest proporcjonalna szerokość bioder i ramion oraz wąska talia. I to właśnie ją warto szczególnie podkreślić odpowiednio dobraną kreacją. Jak dopasować sukienkę do figury, jeśli jesteś klepsydrą? Właścicielka takiej sylwetki będzie świetnie wyglądać zarówno w sukienkach z rozkloszowanymi spódnicami, fasonach kopertowych, jak i tych z ołówkową spódnicą. Doskonale sprawdzą się również fasony maxi z długim rozcięciem.

Jak dobrać sukienkę do figury prostokąta?

Prostokąty charakteryzują się szczupłą sylwetką, bez wyraźnego wcięcia w talii. Najczęściej są także wysokie i mają niewielki biust. Jeśli jesteś posiadaczką tego typu figury, postaw na sukienki, które optycznie podzielą ją na pół. Możesz to zrobić, tak jak w przypadku jabłek, wkładając sukienkę ciemną na dole i jaśniejszą u góry.

Prostokąty są dość zgrabne, dlatego możesz pozwolić sobie także na sukienkę bodycon, wąsko przylegającą do ciała. Jednak najważniejsze jest, by miała w swojej strukturze odcięcie w talii. Korzystnie będziesz wyglądać też w sukienkach w stylu princeski, które dodadzą Ci objętości w biodrach, a odcięcie w talii da złudzenie klepsydry. Prostokąty śmiało mogą zakładać także sukienki-bombki.